See devalvoitumaton on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "devalvoitumaton",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumaton",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatonten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatonta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatonteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "negative participle"
},
"expansion": "devalvoitumaton",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "devalvoituma",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-onneton"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish onneton-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "devalvoitua"
}
],
"glosses": [
"negative participle of devalvoitua"
],
"id": "en-devalvoitumaton-fi-verb-CHOaGQps",
"links": [
[
"devalvoitua",
"devalvoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"negative",
"participle"
]
}
],
"word": "devalvoitumaton"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "devalvoitumaton",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumaton",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatonten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatonta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatonteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumatontansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumattomineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumattominensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "negative participle"
},
"expansion": "devalvoitumaton",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "devalvoituma",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-onneton"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish negative participles",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish onneton-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "devalvoitua"
}
],
"glosses": [
"negative participle of devalvoitua"
],
"links": [
[
"devalvoitua",
"devalvoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"negative",
"participle"
]
}
],
"word": "devalvoitumaton"
}
Download raw JSONL data for devalvoitumaton meaning in All languages combined (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.